BM: 15 bin kişi Türkiye sınırında

Birleşmiş Milletler, en az 15 bin kişinin Halep'ten kaçtığını ve on binlerce kişinin Türkiye'ye geçmek için sınırda beklediğini açıkladı.

Ana Sayfa
5 Şubat 2016 Cuma
Birleşmiş Milletler'den Suriye'nin Halep kentinde yaşanan son gelişmelerle ilgili açıklama yapıldı. BM açıklamasında, "Halep'in kuzeyinden 15 bin kişi kaçıyor. On binlerce kişinin de Türkiye sınırında toplandığı bilgilisi geliyor" denildi.


15 BİN MÜLTECİ TÜRKİYE'YE GELİYOR
 
BM, Suriye'nin Halep kentinde Esad rejimi ve Rusya'nın saldırıları nedeniyle başlayan göç dalgasında on binlerce kişinin Türkiye'ye yöneldiğini bildirdi.
 
 
BM, bugün yaptığı açıklamada en az 15 bin kişinin Halep'ten kaçtığını bildirdi. BM sözcüsünün yaptığı açıklamada, "En az 15 bin kişi Halep'in doğusundan kaçarken, on binlerce kişi de Türkiye'ye geçmek üzere sınırda bekliyor" denildi.
 
Açıklamada, yerel kaynaktan alınan bilgilere göre; Türkiye sınırının sivillere kapalı olduğu ve bu durumun acil tıbbi yardım gerektirdiği ifade edildi.
 
 
Halep'te muhaliflerin kontrolündeki bölgede 321 bin kişi yaşıyor.
 
SURİYE TARAFINDAKİ ÇADIRKENTLER GENİŞLETİLİYOR
 
Esad rejiminin Halep kırsalına yönelik başlattığı operasyonun ardından binlerce sivilin Türkiye sınırına doğru ilerlemesinin ardından sınırın Suriye tarafındaki mevcut çadırkentler genişletilmeye başladı. Öncüpınar Sınır Kapısı'nın karşısındaki ÖSO denetimindeki Esselame Sınır Kapısı ile yakınındaki Sucu ve İğde köylerinde kurulu olan ve ihtiyaçları Türkiye'deki yerli ve yabancı STK'lar tarafından karşılanan yaklaşık 60 bin sığınmacının barındığı 7 çadırkente, bugün çadır takviyesi yapılmaya başladı.
 
YENİ ÇADIRLAR KURULUYOR
 
İnsani Yardım Vakfı öncülüğündeki görevlilerin sabah saatlerinden itibaren 7 bölgede kurulu kamplara yeni çadırlar kurmaya başladığı bildirildi. Dünden bu yana gelen 10 bin kişi ile gelmesi beklenen diğer kişilerin de Türkiye'ye geçişlerine izin verilene kadar sınıra yakın noktada genişletilen kamplarda tutulacağı kaydedildi.
 
DAVUTOĞLU "70 BİN KİŞİ GELİYOR" DEMİŞTİ
 
Önceki gün Esad rejiminin, muhaliflerin Halep'in kuzeyiyle bağlantısını sağlayan Marista bölgesini geçirmesinin ardından şehirden kaçışlar başlamıştı. Başbakan Davutoğlu yaklaşık 70 bin kişinin Türkiye'ye gelmesini beklediklerini söylemişti.
 
Esad rejimi ve müttefiklerinin, Halep merkezinin Türkiye ile bağlantısını kesmelerinin ardından şehirde muhalifleri tamamen kuşatmayı planladığı belirtiliyor.BENZER HABERLER

.

Almanya'dan çok sert mülteci yasası

Çipras'tan Avrupa'ya mülteci eleştirisi

İstanbul'un göbeğinde köle pazarı!

Kayıp 5 bin mülteci çocukla ilgili büyük endişe

Halep'ten kaçan Suriyeliler Azez'e yığıldı

Esed ve Putin'in eseri! Tek umut Türkiye

BM'den flaş açıklama! 15 bin kişi sınırda

Esed öldürsün diye geri gönderdiler!

ÖNE ÇIKAN HABERLER
YAZARLAR
Millet Gazetesi internet sitesinde yayınlanan haber, yazı, resim ve fotoğrafların FESK ve Basın Kanunundan kaynaklanan her türlü hakları Koza İpek Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş. ' aittir. İzin alınmaksızın, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.