Havalar ısındıkça umuda yolculuk hızlanıyor

Avrupa'ya geçmeye çalışan kaçakların sayısı havaların ısınmasıyla büyük artış gösterdi. Şubat ayında yakalanan göçmen sayısı, geçen yıla göre yüzde bin artarak 6 bin 790 oldu. Yılın başından bu yana Ege'de 153 göçmen boğularak hayatını kaybetti.

Ana Sayfa
26 Şubat 2016 Cuma
Ege'de yaşanan erken bahar, Suriyeli,  Afgan ve Iraklılar başta olmak üzere   Kaçak yollardan Avrupa'ya geçmeye çalışan göçmen sayısının artmasına yol açtı.
 
Baharı aratmayan sıcaklığın yaşandığı şubat ayının 24 gününde  yakalanan göçmen sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde binlik artışla 6  bin 790 oldu.
 
Yılbaşından bu yana ise Ege Denizi'nin Türk karasularında 153 göçmen  boğularak hayatını kaybetti, bu sürede yakalanan göçmen sayısı hemen hemen 2014  yılının toplam rakamına ulaştı.
 
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, ülkelerindeki iç savaş, ekonomik  ve siyasi belirsizlikler nedeniyle Türkiye'ye sığınan ve daha iyi bir gelecek  ümidiyle Avrupa'ya geçmek isteyen göçmenlerin umuda yolculuğu artarak devam  ediyor.
 
Geçen yıl 1 milyonu aşkın göçmenin Akdeniz ve Ege Denizi üzerinden  ulaştığı Avrupa'da mülteci olabilmek hayaliyle ölümü göze alan göçmenlerin  çıktıkları umuda yolculukta rakamlar her ay artış gösteriyor.
 
- 55 günde yakalananların sayısı 2014'e yaklaştı
 
Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin yaptığı operasyonlarda, ocak  ayında 5 bin 535, şubat ayının 24 gününde ise 6 bin 790 olmak üzere 55 günde  yakalanan göçmen sayısı 12 bin 325 oldu. Bu rakamın, geçen yılın iki ayında bin  297 olduğu dikkate alındığında sayının 10 kat arttığı görüldü.
 
Yılın başından bu yana Ege Denizi'nde yakalananların sayısı, 2014  yılındaki 14 bin 961 rakamına yaklaştı.
 
Şubat 2015'de 609 göçmenin yakalandığı Ege Denizi'nde bu yıl şubat  ayının 24 günündeki sayı yüzde bin artış göstererek 6 bin 790 oldu.
 
- Şubatta 37 göçmen boğuldu
 
2016 ocağı ayrıca, bugüne kadar Ege Denizi'nde en fazla ölümün  yaşandığı ay oldu. Söz konusu dönemde umuda yolculuğa çıkanlardan, 116'sı Türk  karasularında olmak üzere toplam 158 sığınmacı yaşamını yitirdi.
 
Ege kıyılarından Yunan adalarına bindikleri lastik şişme bot ya da  teknelerle geçmek isteyen göçmenlerden 37'si şubat ayında boğularak hayatını  kaybetti.
 
Ege Denizi'nin Türk karasularında yılbaşından bu yana boğularak  hayatını kaybedenlerin sayısı ise 153'e ulaştı.
 
Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, yasa dışı göç olaylarını organize  ettikleri iddiasıyla 16'sı şubat ayında olmak üzere yılbaşından bu yana 32  şüpheliyi gözaltına aldı.
 
"Ege'de Umut Harekatı" kapsamında 2015 yılında 91 bin 611 göçmen  yakalanmış, 190 organizatör gözaltına alınmıştı.
 
Geçen yıl, Ege Denizi'nde 279 göçmen de boğularak ya da hipotermi  nedeniyle yaşamını yitirmişti.
BENZER HABERLER

Binlerce kişiye hazine arazisi müjdesi

.

'İmza atılmadan transfer gerçekleşmez'

Kilis'te bomba paniği

Erdoğan'dan Lima'da önemli açıklamalar

İdil Emniyet Müdürlüğü'ne saldırı

Suriye görüşmeleri askıya alındı

Ersan Gülüm Çin'e transfer oldu

Sobaya odun diye attı bomba çıktı...

ÖNE ÇIKAN HABERLER
YAZARLAR
Millet Gazetesi internet sitesinde yayınlanan haber, yazı, resim ve fotoğrafların FESK ve Basın Kanunundan kaynaklanan her türlü hakları Koza İpek Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş. ' aittir. İzin alınmaksızın, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.