İstanbul'da mülteci dramı

Mülteci dramlarını yüreğimiz burkularak görüyoruz milletçe... Kimi Avrupa'ya kaçmaya çalışırken boğulup ölüyor. Kimi de fuhuş ya da uyuşturucu tacirlerinin elinde sermaye oluyor. Kuma pazarında satılanlar da çok farklı acılar yaşıyor...

Ana Sayfa
17 Şubat 2016 Çarşamba
Bazen trafik ışıklarında ellerinde bez ile aracınıza yaklaşıyorlar. Bazen toplu ulaşım araçlarında kağıt mendil satıcısı olarak çıkıyorlar karşınıza. Aksaray’daki araştırmalarımız sonucunda Suriyeli göçmen çocukların adeta “köle” olarak satıldıklarını da öğreniyoruz. Bazen gayri ahlaki, bazen de sıradan işlerde çalıştırılmak için satılıyorlar. Çocukların pek çoğunun, Türkiye’ye gelişinden sonra akıbeti belli değil. Fuhuş şebekelerinin eline düşmüş de olabilirler, herhangi bir organize suç örgütünün elinde bir suç için kullanılmak üzere tutuluyor da!
 
HER MİLLETTEN İNSAN VAR
 
Yasa dışı yolculukta Afrika ülkelerinden Gambiya, Senegal, Nijerya, Gana, Somali, Eritre, Sudan ve Mısırlı göçmenler olduğu kadar, son aylarda en çok Suriyeli göçmenler var. Bu yolu kullanan Türkiye’ye yasa dışı yollarla ulaşmış Afrikalı göçmenlerin dışında bir de Suriye’deki savaştan ve baskıcı rejimden kaçarak yasal sığınma hakkı elde etmiş olanlar var. İkinci yolla Türkiye’ye gelmiş sığınmacılar, burada kamplarda kalırken kaçma plânları yapıp İstanbul’a gelenler. Burada da insan tacirlerinin ağına düşerek Avrupa’ya gitmeye çalışanlar.
 
Deniz ve kara yolu dışında şu sıralar ekseriyetle kullanılan yöntemlerden biri de hava ulaşımı. Bu kaçış ise İstanbul veya Antalya üzerinden yapılıyor. Yani AB ülkelerine sahte pasaportlarla hava ulaşımını kullanarak geçiş yapıyorlar. Bu yolculuk diğerlerine göre daha pahalı. Sebebi de sahte olarak düzenlenen pasaportların olması. Fiyatı ise 10 bin euro ile 15 bin euro arasında değişiyor.
 
HAVA YOLU İLE VIP KAÇIŞ
 
Havayolunu kullanmak isteyen kaçaklar ülkelerinden Türkiye’ye yasal olarak geliyorlar. Türkiye’de şebeke üyelerine ulaşarak sahte pasaport ayarlıyorlar. Bu pasaportlar genelde Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk uyruklu kişilerin pasaportlarına, kaçacak yolcunun fotoğrafı basılarak hazırlanıyor. Tıpkı orijinali gibi... Gidilecek ülke ise devlet imkanlarının üst seviyede olduğu İsviçre, İsveç ve Norveç… R.YASİN DOĞAN- MİLLET GAZETESİ

 
BENZER HABERLER

.

Almanya'dan çok sert mülteci yasası

Çipras'tan Avrupa'ya mülteci eleştirisi

İstanbul'un göbeğinde köle pazarı!

Kayıp 5 bin mülteci çocukla ilgili büyük endişe

Halep'ten kaçan Suriyeliler Azez'e yığıldı

Esed ve Putin'in eseri! Tek umut Türkiye

BM'den flaş açıklama! 15 bin kişi sınırda

Esed öldürsün diye geri gönderdiler!

ÖNE ÇIKAN HABERLER
YAZARLAR
Millet Gazetesi internet sitesinde yayınlanan haber, yazı, resim ve fotoğrafların FESK ve Basın Kanunundan kaynaklanan her türlü hakları Koza İpek Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş. ' aittir. İzin alınmaksızın, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.